Historia rasy Rhodesian Ridgeback

Przewodnik po rasie Rhodesian Ridgeback


Porozmawiajmy o Ridgebackach,
czyli...
Skrócony przewodnik po rasie

Pytania i odpowiedzi na temat rasy Rhodesian Ridgeback

Jaką naturę ma Rhodesian?

Ridgeback ma silną wolę, jest wrażliwy i niezależny. Powoduje to niezwykły talent do polowania (niezależnie od przewodnika), co niegdyś stanowiło niezwykle cenną umiejetność w jego naturalnym środowisku. Jest psem "człekolubnym", przywiązanym do właściciela, potrzebujacym ludzkiego towarzystwa, ale i nieco nieufnym w stosunku do obcych. Ma tendencje przywiązywania się do jednej osoby, ale jeśli traktowany jest dobrze, swą miłością obdarza całą rodzinę. Stanowcze, lecz łagodne traktowanie daje dobre rezultaty pracy z psem. W przypadku tej rasy, ostra tresura nie daje absolutnie żadnych efektów! Rhodesian jest psem gończym i posiada wiele cech typowych tylko dla tej grupy. Dorosły osobnik jest rzadko szczekającym, cichym psem, o spokojnym i sympatycznym usposobieniu. Uwielbia spędzać czas ze swym właścicielem, wylegując się przed kominkiem lub zwijając w kłębek na kanapie. Jednakże zaalarmowany, błyskawicznie staje się dzielnym łowcą i obrońcą.

Ważne jest by pamiętać, że szczenięta tej rasy, zasadniczo nie różnią się od innych. ZMĘCZONE SZCZENIĘ TO DOBRE SZCZENIĘ!!! Młody Ridgeback nigdy nie będzie zachowywał się tak, jak dorosły. Zatem nie należy od niego wymagać dostojnego lenistwa. Czas zabaw jest dla szczeniąt okresem, w którym poznają i próbują zrozumieć otaczający je świat. Sposób poznawania otoczenia przez młode psy ma ogromny wpływ na ich zachowanie wtedy, gdy już dorosną. Właśnie dlatego wczesna socjalizacja jest niezwykle ważna!

Generalnie, Ridgeback jest psem jednego pana, ale kocha i szanuje wszystkich członków rodziny. Lubi też i akceptuje ich przyjaciół, natomiast w stosunku do obcych bywa nieufny. Temperament Rodezjana zależy od jego cech osobniczych: od zrównoważonego do bardzo żywego. Wybierajac konkretnego psa upewnij się, że jego charakter pasuje do Twojego domu i stylu życia.

Czy Rhodesian Ridgeback jest psem inteligentnym?

Niektórzy twierdzą, że jego niezalezność i autonomia swiadczą o braku inteligencji. Nic bardziej błędnego! To naprawde niezwykle mądry pies. Jest wrażliwy i znakomicie wyczuwa nastroje i emocje swojego pana.

Czy jest możliwe nauczenie Ridgebacka posłuszeństwa?

Oczywiście! Jednak trening musi być prowadzony niezwykle rozważnie i z uwzględnieniem szczególnej osobowości tej rasy. Ridgeback czasem może się poczuć znudzony ciagłym powtarzaniem ćwiczeń, co może przejawiać się niesubordynacją, gdy będzie miał już dość. Zajęcia muszą być krótkie, ciekawe i zawsze powinny kończyć się nagrodą: przysmakiem lub zabawą. Wielu cierpliwych hodowców Rodezjanów osiąga znakomite rezultaty. Wygrywają konkursy posłuszeństwa, obalając mit o trudnościach wychowawczych związanych z psami gończymi.

Czy konieczne jest posiadanie ogrodzonego terenu dla Rodezjana i czy ma być prowadzony na smyczy, gdy jest poza swoim podwórkiem?

Ogrodzone podwórko jest świetne, a smycz i obroża podczas spacerów - konieczne! Ridgeback UWIELBIA biegać! Jego szybkość i harmonia ruchu bywa ucztą dla oczu właściciela, lecz może stać się również przyczyną przeróżnych problemów. Gdy zauważy w pobliżu coś interesującego - kota, wiewiórkę lub innego psa - może wyzwolić w sobie chęć pogoni, nie zważając na ruch uliczny, lub inne niebezpieczeństwo. Właściciel musi przewidzieć takie zagrożenia i umieć ich uniknąć. Podstawowa nauka posłuszeństwa jest niezbedna do ustalenia relacji psa z jego panem oraz do zapewnienia bezpieczeństwa psa podczas spacerów. Ważne jest również, by pies mógł swobodnie pobiegać w BEZPIECZNYM terenie.

Jak wysokie powinno być ogrodzenie?

Odpowiednia wysokość ogrodzenia powinna wynosić nie mniej, niż 120 cm. Aczkolwiek znane są przypadki, w których rhodesiany pokonują 150 cm. I to bez rozbiegu! Aczkolwiek, gdy się nie nudzą i nie są pozostawiane zbyt długo same, nie będą uprawiać skoku wzwyż. Nuda rodzi najdziwniejsze pomysły...

Czy z Rhodesianem można uprawiać jogging?

Owszem, ale musi mieć co najmniej półtora roku i właściwie zbudowaną kondycję. Bieganie należy zaczynać od krótkich dystansów i wydłużać je pomału, dzień po dniu. Nie należy przesadzać z joggingiem w upalne dni i koniecznie pamiętać, że zarówno ty jak i twój pies, potrzebujecie dużo napojów. Twój pies będzie uwielbiał biegać wraz z tobą! Lecz jeśli ma mniej, niż 18 miesięcy, poprzestańcie na szybkich spacerach. Jedno jest pewne: ruch przyda się i jemu, i tobie.

Czy Rhodesian może mieszkać w mieszkaniu?

Tak. Rasa ta łatwo adaptuje się do życia nawet w niewielkim mieszkaniu. Pies, który jest wybiegany podczas spacerów, z reguły spokojnie wypoczywa na swoim posłaniu. Jest wrażliwym podopiecznym swojego pana. Towarzyszy mu, leżąc u jego stóp i w żaden sposób się nie narzuca. To, rzecz jasna, nie dotyczy młodych psów, które wymagają znacznie więcej aktywności. ZMĘCZONE SZCZENIĘ TO DOBRE SZCZENIĘ!

Jak wiele czasu należy poświęcić dorosłemu psu?

Długi spacer na smyczy jest wskazany, ale niewystarczający. Jeśli masz szczęście mieszkać w okolicy parku albo innego terenu rekreacyjnego, gdzie możesz psa swobodnie puścić, dopiero wtedy jest idealnie! Najlepiej, jeśli pies ma kilka spacerów w ciągu dnia, w tym jeden długi, na którym może pobiegać bez smyczy i porządnie się zmęczyć. W czasie takiego spaceru należy przeprowadzić trening posłuszeństwa, aby pies zawsze wracał na komendę. Pamiętaj, że Rhodesian bywa bardzo szybki. Posłuszeństwo w trakcie spaceru jest konieczne dla jego bezpieczeństwa.

Czy Rhodesian Ridgeback może brać udział w Coursingu?

Rhodesian RidgebackCoursing to zawody sportowe, polegajace na ściganiu "sztucznego królika". Psy oceniane są za swój entuzjazm, szybkość i zręczność. Zawody takie wyzwalają w psach pozytywną energię, zatem je uwielbiają! Zresztą na równi ze swymi właścicielami. Wszystkie gończe, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, mogą i powinny brać udział w tego typu zawodach.

Czy wśród Rodezjanów zdarzają się typowe dla rasy wady dyskwalifikujące?

Czasem zdarza się, że szczenię rodzi się bez pręgi lub z nieprawidłową pręgą. Jest to właściwie jedyna wada całkowicie dyskwalifikujaca.

Czy mogę zostawić Rodezjana na ogrodzonym podwórku na cały dzień?

Jeżeli zostawisz Ridgebacka na ogrodzonym podwórzu na cały dzień, gwarantuję, że wydarzy się jeden z nastepujących scenariuszy:
1. Żeby tylko być z Tobą, będzie wył z głową wystawioną przez ogrodzenie abyś do niego wyszedł, lub żebyś wpuścił go do domu, (co może spowodować lekki spadek Twej popularności wśród sąsiadów...)
2. Zniszczy elewację domu lub zrujnuje pazurami tylne drzwi, próbując dostać się do domu. Tylko po to, aby z Tobą być!
3. Żeby się nie nudzić, wykopie ogromne dziury w ogródku. Kopanie dziur jest suuuper...
4. Przeskoczy nad ogrodzeniem, albo wykopie w końcu pod nim dziurę, wydostanie sie na wolność i... zginie pod pierwszym nadjeżdzającym samochodem. Nawet, jeśli mieszkasz przy wiejskiej drodze, po której przejeżdża jeden samochód dziennie! Psy tej rasy, na ulicy doznają jakichś szczególnych osłupień. Zderzenie z samochodem często bywa przyczyną śmierci Rodezjana!

Jeśli nie zachodzą jakieś szczególne okoliczności, należy raczej unikać pozostawiania Ridgebacków na podwórku przez cały dzień.

Czy przy braku ogrodzonego podwórka, mogę uwiązać Rodezjana na łańcuchu?

ABSOLUTNIE NIE!!! Nawet na pięć minut. To jeden z najprostszych sposobów by zniszczyć wspaniały charakter psa!

Czy można chodować Ridgebacka w kennelu, na zewnątrz?

Pies ten czuje się dobrze tylko jako typowy pies domowy. Rodezjany mają krótką sierść, ich ciała nie zawierają wiele tłuszczu, zatem nie powinny przebywać w zbyt niskich temperaturach. To tylko jedna z przyczyn, dla których Twój pies powinien być zawsze z Tobą. Jeśli Ty przebywasz w ciepłym domu - on chce tak samo!

Czy Ridgeback dobrze znosi obecność innych psów?

Oczywiście! Podstawowyn zadaniem Rodezjanów było polowanie na lwy; tego nie robi się w pojedynkę. Rhodesian RidgebackZawsze hodowane były w grupach, z innymi psami. Co, rzecz jasna, nie znaczy, że można z dnia na dzień dołączyć nowego psa do sfory. WSZYSTKIE nowe zwierzęta powinny być wprowadzane do "stada" ostrożnie i pod nadzorem pana. Jeśli tak będzie, powodzenie akcji gwarantowane!

Czy Rhodesian może mieszkać pod jednym dachem z kotem?

Tak. Zasada jest prosta: gdy kot przestaje uciekać, pies przestaje go gonić! Jeśli kot sprawnie używa swoich pazurów, pies szybko nabędzie należnego dla kota szacunku. Właściciel zwierząt musi uważnie nadzorować pierwsze spotkania do czasu, aż jego ulubieńcy nauczą się dzielić wspólną przestrzeń. Ridgeback jest psem "terytorialnym" i zawsze będzie ścigał koty i inne psy nie należące do jego "sfory", jeśli przypadkowo znajdą się na "jego" terenie.

Czy Ridgeback lubi dzieci? Rhodesian Ridgeback

I tak, i nie. Dużo zależy od relacji, które właściciel ustali pomiędzy dzieckiem, a psem. Dziecko musi zostać nauczone odpowiedniego podejścia do psa i pamiętać, że jedyną formą obrony u psa jest ugryzienie. Małe dzieci w żadnym wypadku nie powinny same zostawać z psem, bez względu na stopień zażyłości. Jeśli dziecko i Rhodesian mieszkają razem i mają ze sobą dobry kontakt, Ridgeback będzie opiekunem i najlepszym przyjacielem dziecka. Temat jest znacznie obszerniejszy, dlatego bardziej szczegółowo opisany został w dziale "Dziecko i pies".



Czy gubi sierść?

Tak. Ale jeśli będzie szczotkowany raz w tygodniu, ograniczysz do minimum gubienie martwego włosa. Sierść rhodesiana jest drobniutka, zatem kwestia jej wypadania nie jest tak uciążliwa, jak u psów długowłosych.

Jak często należy kąpać Ridgebacka?

Psy te posiadają szatę niezwykle odporną na wchłanianie brudu. Zatem częsta kąpiel nie jest konieczna. Czyszczenie łap i regularne szczotkowanie, powinno utrzymać psa w dobrej kondycji Rhodesian Ridgebackhigienicznej, bez przykrego zapachu. Jeżeli wystawiasz swojego psa, dobrze jest go dzień wcześniej wykąpać w łagodnym, starannie rozcieńczonym szamponie dla psów. Następnie można zastosować odżywkę, (aby nadmiernie nie przesuszyć skóry). Te niewyszukane zabiegi powinny mu nadać wspaniały wygląd. Generalnie, Rhodesian nie wymaga specjalnej obsługi. Proszę pamiętać, że od czasu do czasu niezbędny jest pedicure!

W jaki sposób mieć dobrze ułożonego i zadowolonego Rhodesiana?

Najpierw musisz mieć pewność, że twój pies wie, co mu wolno, a czego nie wolno. Nie ma nic bardziej dezorientującego dla psa, niż zachęcanie go do czegoś jednego dnia i ukaranie za to samo dnia następnego. Upewnij się, czy twój pies ma odpowiednie legowisko, bądź też inne atrakcyjne miejsce odosobnienia w sytuacjii, gdy na chwilę chce pozostać sam. Jest ważne, by się tam czuł bezpiecznie, gdy Cię nie ma w pobliżu. Nigdy nie odsyłaj go tam za karę. Miejsce takie musi być całkowicie pozbawione rur, kabli, (które z przyjemnością mógłby z nudów żuć) itd.

Czy Rhodesian jest dobrym towarzyszem?

Jeśli chcesz psa, który będzie twoim niewolnikiem, pod żadnym pozorem nie kupuj Ridgebacka! Jeżeli jednak podziwiasz piękno rasy i doceniasz jej niezależnego ducha, Rhodesian będzie dla ciebie wymarzonym psem.

Jak znaleźć właściwego psa rasy Rhodesian Ridgeback?

Jest parę sposobów. Możesz odwiedzić kilka wystaw psów, na których hodowcy pokazują swoje Ridgebacki. Możesz skontaktować się także z lokalnym oddziałem Zwiąku Kynologicznego. Wskazane jest również wejście na jego stronę internetową, gdzie podawane są wyniki wystaw, ewentualnie strony hodowców. Pamiętaj, że właściciele psów są niezwykle zajęci w trakcie wystawy, zwłaszcza w chwili przygotowywania psa do wejścia na ring. Ale, niewątpliwie, każdy z nich z przyjemnością porozmawia z tobą po ukończeniu rywalizacji na ringu. Zwłaszcza ten, który wygrał!

Czego oczekiwać od hodowcy sprzedającego szczenię?

Hodowca powinien przejawiać zainteresowanie udzielenia ci wszelkich informacji niezbędnych do prowadzeniu psa, w każdym etapie jego życia. Zobowiązany jest również do przedstawienia rodowodów obojga rodziców, wraz z ich osiągnięciami. Powinien także pokazać dokumenty związane ze zdrowiem psa, takie jak karta szczepień czy ujemny wynik badań na dysplazję stawów biodrowych. Szczenięta muszą być przebadane przez weterynarza, który wydał im stosowne zaświadczenia, a także zaszczepione i odrobaczone. Hodowca powinien zaprezentować reproduktora* oraz matkę piesków, a także pozostałe szczenięta z miotu. Krótko mówiąć: opinię o hodowcy możesz sobie wyrobić na podstawie jego psów. Musisz być przygotowany na całą masę pytań, dotyczących twego domu i warunków, w jakich przyjdzie szczenięciu mieszkać. Na pewno da Ci także do podpisania umowę dotyczącą warunków, które gwarantujesz szczenięciu. Każdy szanujący się hodowca zawiera umowę, w której uwzględnione są wymagania dotyczące wychowania i prowadzenia psa. Dobremu hodowcy zależy, aby jego pies znalazł się w dobrych rękach.

*Czasem obejrzenie reproduktora może być niemożliwe, ze względu na to, że mieszka w innym miejscu, ale jego zdjęcie i kopia rodowodu zawsze powinny być do wglądu.

Jak wybrać odpowiednie szczenię?

Zanim podejmiesz decyzję, obejrzyj tyle szczeniąt, ile się da. Przeczytaj wszystko, co tylko możliwe, na temat rasy. Zapytaj w lokalnym oddziale Zwiąku Kynologicznego o dostępną listę publikacji. Wiele zależy od tego, czego oczekujesz: czy psa, który ma odnosić sukcesy na wystawach, czy rodzinnego psiaka "do kochania". Nigdy nie kupuj pod wpływem impulsu. Pamiętaj, że wszystkie szczenięta są słodkie... Wybierając przyjaciela na wiele lat, podejmujesz trudną decyzję. Ale nie jesteś sam! Bądź pewien, że odwiedzasz szanowanych hodowców, którzy pokażą Ci swoje dorosłe psy i szczenięta. Pozwól hodowcy zaproponować odpowiedniego dla Ciebie psa. Każdy szczeniak w miocie ma inny charakter i temperament. Są tam rozrabiaki, ale i spokojniejsze pieski. Oglądasz je tylko przez chwilę. Wybrany przez ciebie "spokojny" piesek mógł szaleć przez cały dzień! Hodowca ŻYJE z psami na co dzień i lepiej potrafi dobrać psa, który będzie odpowiadał twojemu stylowi życia.

Jak kształtują się ceny szczeniąt?

Ceny szczeniąt mogą się bardzo od siebie różnić. Starszy piesek o wystawowej prezencji (w wieku 6-12 miesięcy), będzie droższy od 8-tygodniowego szczeniaka, z którego jeszcze nie bardzo wiadomo, co w przyszłości wyrośnie. Odpowiedzialny hodowca nigdy nie zagwarantuje, że 8-tygodniowy psiak zostanie championem! Pamiętaj, żę "kupujesz szczeniaka razem z hodowcą". Doświadczony właściciel hodowli zawsze będzie cenił swoje psy wyżej, niż osoba zajmująca się rasą od niedawna. Ten, kto posiada osiągnięcia wystawowe będzie cenił swoje zwierzęta wyżej niż ktoś, kto psów nigdzie nie pokazuje. Jakość i doświadczenie są najistotniejsze! Generalnie: cena psa zależy od prestiżu hodowli.

Czy mają znaczenie wystawowe osiągnięcia rodziców?

Rodzice twojego szczenięcia powinni mieć PRZYNAJMNIEJ uprawnienia hodowlane, a jedno z rodziców powinno być utytułowanym championem. Tak czy inaczej, jeżeli przy spotkaniu z hodowcą nie będzie mowy o odrębności i temperamencie rasy, poszukaj innego! Pamiętaj, że nieważne, jak piękny będzie twój pies i jak wielkie będzie miał osiągnięcia. Musisz go kochać, ponieważ wybierasz przyjaciela na wiele lat. Hodowca jest zobowiązany do wyhodowania psów, co najmniej tak ładnych jak ich rodzice. Jeżeli dzieci są ładniejsze, oznacza to, że praca hodowlana rozwija się we właściwym kierunku. Jedyną cechą, w którą nie wolno ingerować, jest niepowtarzalny charakter rasy. Psy agresywne i lękliwe NIGDY(!) nie powinny być rozmnażane.

Naturalnie, jest jeszcze mnóstwo pytań, które pojawią się, gdy tylko Rhodesian Ridgeback znajdzie się w Twojej rodzinie. Będą już one jednak tematem rozmowy z doświadczonym, szanowanym hodowcą. Poruszone wyżej zagadnienia są tylko skromnym wstępem do poznania tej niezwykłej rasy psów.

Barbara Sawyer-Brown

Tekst wykorzystany za wiedzą i zgodą autorki, tłum. Małgorzata Branny

Wzorzec rasy Rhodesian Ridgeback

Genetyka pręgi u psów rasy Rhodesian Ridgeback